Ukoliko Uredba Vlade Srbije o proizvodnji i prometu mleka ne bude dala rezultate, odnosno stabilizuje ponudu i popuni rafove, sledeći korak je uvoz tog proizvoda na tržište Srbije. Kako je uredba, koja mlekare obavezuje da 40 odsto dnevnih količina mleka prerade, stupila je na snagu pre 10 dana, potrebno je još neko vreme da se njenim delovanjem popuni tržište. Uvoz mleka će biti neophodan ukoliko rezultat izostane, odnosno ukoliko u trgovinama u Srbiji ne bude bilo dovoljno mleka. Vlada će tek tada odobriti interventni uvoz. Inače, zbog sve češćih nestašica osnovnih vrsta mleka, dnevnog i dugotrajnog, Vlada Srbije je, na predlog Ministarstva trgovine i usluga, 30. septembra usvojila Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu mleka. Da bi, kako je tada istaknuto, rešila snabdevenost tržišta, pre svega, dnevnim, svežim mlekom. Na tržištu Srbije posluje 150 mlekara, i malih i velikih, ali to nije uticalo na bolju snabdevenost tom namirnicom.
Ukoliko Uredba Vlade Srbije o proizvodnji i prometu mleka ne bude dala rezultate, odnosno stabilizuje ponudu i popuni rafove, sledeći korak je uvoz tog proizvoda na tržište Srbije, najavio je prošle nedelje Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga.
Kako je uredba, koja mlekare obavezuje da 40 odsto dnevnih količina mleka prerade, stupila je na snagu pre 10 dana, potrebno je još neko vreme da se njenim delovanjem popuni tržište, smatraju u Ministarstvu trgovine.
- Uvoz mleka će biti neophodan ukoliko rezultat izostane, odnosno ukoliko u trgovinama u Srbiji ne bude bilo dovoljno mleka - kazao je ministar trgovine.
- Vlada će tek tada odobriti interventni uvoz.
Inače, zbog sve češćih nestašica osnovnih vrsta mleka, dnevnog i dugotrajnog, Vlada Srbije je, na predlog Ministarstva trgovine i usluga, 30. septembra usvojila Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu mleka. Da bi, kako je tada istaknuto, rešila snabdevenost tržišta, pre svega, dnevnim, svežim mlekom.
Na tržištu Srbije posluje 150 mlekara, i malih i velikih, ali to nije uticalo na bolju snabdevenost tom namirnicom.
- Problem je u tome što primarna proizvodnja mlekarama isporučuje nedovoljne količine mleka, a onda one trgovcima. To se može rešiti jedino značajnijim vanrednim budžetom i preraspodelom u korist stočarstva - ukazuju stručnjaci.
Ova namirnica, inače, i dalje je dostupna jedino građanima, koji imaju vremena da u ranim prepodnevnim časovima čekaju i obilaze radnje. U pojedinim prodavnicama nedostaju i neke specijalne vrste mleka, a često je manjak i pojedinih osnovnih prerađevina.